Tavuk ,İpek Yolu’nun Yumurtalı Yolcusu : Tavuğun Evcilleşmesi Küreselleşmenin İlk Adımı

Tavuğun gerçek tarihini aydınlatmak şaşırtıcı bir yolculuktu. Sürprizlerin başında tavuğun uzun süredir bizimle birlikte olmadığının, hatta diğer yenilebilir evcil hayvanlarla kıyaslanamayacağının ortaya çıkmasıydı.

Bir gizem, onların nerede evcilleştirildiğidir. Gerçeğe giden yoldaki engeller arasında arkeolojik bağlamlarda bulunan kuşların yaşlarındaki hatalar ve bunların güvenli bir şekilde tanımlanması yer alıyor; diğer kuş kemiklerinin tavuk kalıntılarından ayırt edilmesinin kolay olmadığı ortaya çıktı. Bir başka sorun da, eski Çinlilerin bol miktarda kaz ve ördek yemesi ve Mısırlıların kazlara çok düşkün olmalarıdır; bu da tavukların ne zaman yayıldığını açıklamaya yardımcı olmamıştır.
Salı günü Nature Communications dergisinde Max Planck Enstitüsü’nden Carli Peters ve Robert N. Spengler III ile uluslararası bir ekip tarafından yayınlanan yeni bir makale, yumurta üretimi için tavuk yetiştiriciliğine ilişkin bilinen en eski kanıtlara ışık tutmaktan ziyade yukarıdakilerin hiçbirine ışık tutmuyor. Başka bir deyişle tavuğun evcilleştirilmesinin “nedenini” ele alıyorlar.

Tavuğun varoluşsal yalnızlığı
Tavuk ve Beit She’an’ın yok edilişi

Yani kuşlar çok sayıda ve çoğu da lezzetli; ancak tavuk (Gallus gallus spp. Domesticus) örneğinde, Avrasya’da yayılması ve popülerleşmesi, hayvanı mevsimlik bir katmandan yumurta fabrikasına dönüştürmemiz sayesinde gerçekleşti; yeni kağıt öne sürüyor.
Bunu nasıl başardık? Koyunları kunduzdan , köpeği kurttan ve koileri sazandan yarattığımız gibi …

Peki bu hikaye nasıl başladı?
Darı ve fare

Bunları ne kadar olduğu gibi kabul ettiğimiz göz önüne alındığında, inek ve koyunun, domuzun ve buğday demetinin yalnızca yaklaşık 10.000 yıl önce evcilleştirildiğini fark etmek şaşırtıcı olabilir . Ama öyle görünüyor ki bunlar tavukla karşılaştırıldığında oldukça eski yoldaşlar.

Yani: Görünüşe göre tavuk Avrupa’da yalnızca MÖ 1. binyılda ortaya çıktı
Yeni makale, köken bilmecesiyle doğrudan ilgili değil (tavukla değil yumurtalarla ilgili), ancak uzmanların tavukların Güney Asya orman kuşlarından ortaya çıktığını düşündüklerini faydalı bir şekilde aktarıyor.
Bunu nerede yaptık? Muhtemelen Güneydoğu Asya’da Tayland’dan Hindistan’a kadar kırmızı ve gri orman kuşlarının yaşadığı bir yer.

Ne tesadüf. Ev faresi de yaklaşık 10.000 yıl önce tarımın ortaya çıkışıyla hemen hemen aynı anda insan yaşam alanlarında ortaya çıkmış gibi görünüyor ve onu da kedi takip ediyor. Bildiğimiz kadarıyla kedilerin bizi seçici olarak yetiştirmeseler de “bizi evcilleştirdiğini” söylemek moda oldu. Görünüşe göre, tıpkı tavuğun birkaç bin yıl sonra yiyeceği gibi, mahsullerimizi ve kırıntılarımızı paylaşmak için bir araya gelen kemirgenleri yemek istedikleri için yanımıza taşındılar .
Ev faresi, ev kedisi ve tavuk fricassee’nin bir bakıma aynı köken hikayesini paylaştığı düşünülüyor. Kaçınılmaz sonuç, farelerin tadı tavuk gibi olmadığı için şanslı olduklarıdır .

“Tavuk kemiklerini diğer yabani kuşlardan ayırt etmek herkesin bildiği gibi zordur ve en eski iddiaların çoğu daha önce modern radyokarbon tarihleme yöntemleri kullanılarak tarihlendirilmemişti” diyor. “Dolayısıyla, evcilleştirilmiş tavuğun en erken yayılma yaşıyla ilgili olarak, sonuçlarımız daha sonraki bir süreci, muhtemelen MÖ 1. binyılın başlarından ortalarına kadar olan dönemi desteklemektedir.”
Yeni makale, Orta Asya’daki yaklaşık MÖ 400’den MS 1220’ye kadar uzanan 12 arkeolojik alanda protein analizi de dahil olmak üzere tavuk yumurta kabuklarının kategorik olarak tanımlanmasına dayanıyor. Daha eski Orta Asya arkeolojik alanlarında tavuk yumurtası kabuğu bildirilmedi. Ancak yaklaşık 2500 yıl öncesinden itibaren yumurta kabukları Orta Asya’daki İpek Yolu boyunca her yerdeydi.

Spengler, “Arkeolojik çökeltilerdeki küçük yumurta kabuğu parçalarına bakarak, insanların et, spor veya süs amaçlı değil, yumurtaları için tavuk yetiştirmeye ne zaman başladıklarını konuşabiliriz” diye açıklıyor.
“Spor”, hırçın ve huysuz horozların eğlence olsun diye birbirlerine düşürülmesi anlamına geliyor ki bu, Yunan ve Roma dönemlerinde her ne kadar aşağı sınıf olarak kabul edilse de yapılan bir şeydi.

Napoli Ulusal Arkeoloji Müzesi’nde görülen, horoz dövüşünü tasvir eden bir mozaik.

Bir kez daha vurguluyoruz: Tavuğun Avrupa’ya antik Yunan ve Roma döneminde ulaştığı açık – tariflerde ve duvar mozaiklerinde bunlar var – ancak yeni makale, kuşların kategorik olarak evcil bir özellik olan yumurtaları için tutulmasıyla ilgili. .
Ekip, kanıtların, Orta Çağ’a kadar varlığını sürdüren Zerdüşt ve Helenistik geleneklerden söz eden İran’ın Batı Asya’sındaki yumurtlayan kuşların hızlı bir şekilde arttığına işaret ettiğini yazıyor.

Spengler, “Vahşi orman kuşları, insanların yumurtaları tüketmesine ve aynı zamanda kapalı bir kuş popülasyonunun korunmasına olanak sağlamak için sezon başına yeterli miktarda yumurta bırakmıyor” diyor; bunun yerine, isterseniz onları tutabilirsiniz, ancak istikrarlı bir yumurta diyeti sağlanamaz. .
Spengler, “Eğer spekülasyon yapmama izin verilirse, tavuğun en erken evcilleştirilmesinin kommensalizm yoluyla gerçekleştiğini hayal edebilirim, çünkü bazı kuşlar eski köylerdeki tohumlar, böcekler ve çöpleri yemeye alıştı” diyor. “Çok sonraları, insanlar kuşları esaret altında yetiştirip kıtalar arası hareket ettirdikten sonra, farklı üreme modelleri geliştirmeye başladılar.”

En azından bir dereceye kadar. Açık olmak gerekirse, tavuklar hâlâ ister istemez tüm yıl yumurtlayamıyor. Poultry Extension’a göre “Sürünün yıl boyunca yumurtlamada kalması için günde en az 14 saatlik bir ışık programını sürdürmeniz gerekecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x